Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων
Celestino
Αθήνα
πριν από 2 μέρες
source : Kariera.gr

Περιγραφή Θέσης

Η , η μεγαλύτερη Ελληνική εταιρεία γυναικείας ένδυσης, αναζητεί έναν εξειδικευμένο :

Τεχνικό Η / Υ και Δικτύων

να αναλάβειτην εγκατάσταση και τη συντήρηση των εταιρικών πληροφοριακών συστημάτων και δικτύων, αποσκοπώντας στην υψηλότερη λειτουργικότητα και εκπαιδεύοντας παράλληλα τους χρήστες προς την ορθή και ασφαλή χρήση τους.

Ο κατάλληλος υποψήφιος έχει άριστη γνώση software / hardware Η / Υ και είναι εξοικειωμένος με ευρύ φάσμα διαδικτυακών εφαρμογών, δικτύων και λειτουργικών συστημάτων, ενώ χαρακτηρίζεται από την ικανότητα γρήγορης επίλυσης προβλημάτων και εστιάζει στην λεπτομέρεια.

Ο στόχος της θέσης είναι η ορθή και ταχεία εκπλήρωση των διαδικασιών εγκατάστασης, υποστήριξης και ελέγχου του μηχανογραφικού εξοπλισμού της έδρας της εταιρείας και των καταστημάτων της, ώστε να διασφαλίζεται ανά πάσα στιγμή η εύρυθμη λειτουργία του.

Καθήκοντα

  • Εγκατάσταση σταθμών εργασίας στα κεντρικά γραφεία και στα καταστήματα του ομίλου
  • Εγκατάσταση και διαμόρφωση κατάλληλου λογισμικού σύμφωνα με τις δοθείσες προδιαγραφές
  • Εγκατάσταση, ανάπτυξη και συντήρηση τοπικών και ασύρματων δικτύων προς την βελτιστοποίηση της απόδοσής τους
  • Εξασφάλιση της ασφάλειας και του απόρρητου των δικτύων και των συστημάτων
  • Παροχή καθοδήγησης προς τους χρήστες, σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας του λογισμικού και του εξοπλισμού των ηλεκτρονικών υπολογιστών.
  • Παροχή 1ου επιπέδου τεχνικής υποστήριξης για προβλήματα σχετικά με το δίκτυο και τον χειρισμό Η / Υ, την τηλεφωνία και τις εφαρμογές.
  • Οργάνωση και προγραμματισμός εργασιών αναβάθμισης και συντήρησης, χωρίς την παρακώλυση του έργου των λοιπών εργαζομένων.
  • Troubleshooting για τη διάγνωση και την επίλυση προβλημάτων (επισκευή ή αντικατάσταση εξαρτημάτων, εντοπισμός σφαλμάτων κ.λπ.)
  • Εγκατάσταση δικτύου και συσκευών ασφαλείας
  • Διατήρηση αρχείου επισκευών και διορθώσεων και χρονοδιάγραμμα συντήρησης
  • Προσδιορισμός ελλείψεων τεχνικού εξοπλισμού και πραγματοποίηση παραγγελιών
  • Απαραίτητα Προσόντα :

  • Πτυχίο ΙΕΚ - ΤΕΙ - ΑΕΙ Πληροφορικής ή συναφούς πεδίου
  • Εργασιακή εμπειρία τουλάχιστον 2 ετών ως Τεχνικός Η / Υ ή σε αντίστοιχη θέση κατά προτίμηση στον τομέα retail
  • Καλή γνώση λειτουργικών Windows 10, Windows Server, Linux
  • Καλή γνώση εφαρμογών γραφείου (Office 365, ERP, κτλ)
  • Επαφή με retail συστήματα ( POS, φορολογικοί, εκτυπωτές)
  • Πολύπλευρη σκέψη και ικανότητα αποσφαλμάτωσης Hardware / Software
  • Καλή γνώση windows server domain services (AD, DHCP, DFS, ADFS, DNS)
  • Εμπειρία πάνω σε Dell, HP servers και SANs
  • Εξοικείωση με δικτυακά περιβάλλοντα με Cisco, Watchguard, Fortinet ή σχετικού εξοπλισμό.
  • Γνώση υποστήριξης τηλεφωνικών κέντρων και CTI software (Asterisk, Panasonic, Snom)
  • Καλή γνώση cloud υπηρεσιών (Microsoft Office 365, Asana κτλ)
  • Πάθος για την τεχνολογία και για το σχεδιασμό έξυπνων λύσεων
  • Αντίληψη θεμάτων ασφάλειας, εμπιστευτικότητας και διαθεσιμότητας συστημάτων και εφαρμογών.
  • Εξαιρετικές επικοινωνιακές δεξιότητες
  • Δυνατότητα διαχείρισης κρίσεων με συγκροτημένο τρόπο και σκέψη
  • Εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις
  • Άδεια οδήγησης αυτοκινήτου και δικύκλου
  • Καλή γνώση Αγγλικών
  • Παροχές :

  • Ελκυστικό Πακέτο Αποδοχών
  • Ιδιωτική ιατρική ασφάλιση
  • Δημιουργικό και δυναμικό περιβάλλον εργασίας
  • Προοπτικές εξέλιξης
  • undefined

    Υποβάλετε αίτηση
    Προσθήκη στα αγαπημένα
    Κατάργηση από τα αγαπημένα