Μηχανικός Έργων ΑΠΕ – Ηλεκτρικά Δίκτυα
MYTILINEOS
Αθήνα
πριν από 6 μέρες
source : Kariera.gr

Περιγραφή Θέσης

Η MYTILINEOS, μία από τις κορυφαίες βιομηχανικές επιχειρήσεις της Ελλάδας με ισχυρή διεθνή παρουσία στους τομείς δραστηριότητας Μεταλλουργίας, Ηλεκτρισμού & Φυσικού Αερίου, Ολοκληρωμένων Έργων & Υποδομών και Διεθνούς Ανάπτυξης Ανανεώσιμων Πηγών & Αποθήκευσης Ενέργειας αναζητά να στελεχώσει τη θέση του Μηχανικού Έργων ΑΠΕ Ηλεκτρικά Δίκτυα , αναφερόμενος στον Προϊστάμενο Υπηρεσίας Ανάπτυξης και Λειτουργίας ΑΠΕ, του Τομέα Ηλεκτρισμού & Φυσικού Αερίου.

Κωδικός Θέσης : ΜΕΑΗΔ 0720 )

Κύριες Αρμοδιότητες :

  • Προτείνει τις τεχνικές προδιαγραφές των ηλεκτρολογικών έργων διασύνδεσης σταθμών ΑΠΕ με το ηλεκτρικό δίκτυο, συμμετέχει στη διαδικασία των συμβάσεων τους, παρακολουθεί την υλοποίησή τους, επιβλέπει την εκτέλεση κάθε φάσης της μελέτης ή του έργου
  • Παρακολουθεί τη λειτουργία, ελέγχει τη διαδικασία συντήρησης του ηλεκτρολογικού και ηλεκτρονικού εξοπλισμού των σταθμών ΑΠΕ και παρέχει τεχνική υποστήριξη
  • Εκτελεί προκαταρκτικό τεχνικό σχεδιασμό του τρόπου σύνδεσης των σταθμών ΑΠΕ με το ηλεκτρικό δίκτυο
  • Συνεργάζεται άμεσα με τους μελετητές, τους εργολήπτες, τους προμηθευτές, με ΑΔΜΗΕ και ΔΕΔΔΗΕ, για τα έργα διασύνδεσης σταθμών ΑΠΕ (δίκτυα διασύνδεσης, υποσταθμοί ΜΤ / ΥΤ, κλπ)
  • Προτείνει τον προϋπολογισμό των ηλεκτρολογικών έργων σταθμών ΑΠΕ
  • Διενεργεί επί τόπου αυτοψίες σε θέσεις εγκατάστασης έργων ΑΠΕ ανά την Ελλάδα
  • Απαραίτητα Προσόντα :

  • Πτυχίο Ηλεκτρολόγου Μηχανικού (μέλος Τ.Ε.Ε.)
  • Εμπειρία τουλάχιστον 3 ετών σε μελέτες ή / και κατασκευή ή / και λειτουργία / συντήρηση ηλεκτρολογικού εξοπλισμού των σταθμών ΑΠΕ και των Υποσταθμών (ΜΤ και ΥΤ)
  • Άριστη γνώση ηλεκτρολογικού σχεδίου
  • Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας (τεχνική ορολογία)
  • Άριστη γνώση Η / Υ (MS Office, Autocad)
  • Ικανότητα επίλυσης τεχνικών προβλημάτων
  • Ικανότητα οργάνωσης, διαχείρισης χρονοδιαγραμμάτων και προθεσμιών
  • Ανεπτυγμένες επικοινωνιακές και διαπροσωπικές δεξιότητες
  • Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να αποστείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα μέσω του ακόλουθου συνδέσμου μέχρι τις 16 / 10 / 2020

    Όλες οι αιτήσεις θα διαχειριστούν με εμπιστευτικότητα.

    Αναφορά αυτής της εργασίας
    checkmark

    Thank you for reporting this job!

    Your feedback will help us improve the quality of our services.