Τεχνίτης – Ταπετσιέρης επίπλων
Κιρκασιάδης ΑΦΟΙ & ΣΙΑ Ο.Ε.
Χρυσούπολη, Καβάλας
πριν από 13 ώρες
source : Jobseeker.gr

Ο Ταπετσιέρης θα κατασκευάζει οικιακό και ξενοδοχειακό εξοπλισμό και θα ασχολείται με την τοποθέτηση υφασμάτων, υλικών ή διακοσμητικών στα υπό κατασκευή έπιπλα.

Ακόμη ανακατασκευάζει, αναπαλαιώνει ή μεταποιεί υπάρχοντα έπιπλα και έχει άριστες γνώσεις γαζωτικής μηχανής. Επιπλέον θα πρέπει να ανταποκρίνεται σε πολλαπλούς ρόλους μέσα στην εταιρεία και να υποστηρίζει το έργο της εταιρείας.

Ευθύνες και Αρμοδιότητες.

  • Τοποθετεί και εφαρμόζει υφάσματα και συνθετικά υλικά σε σκελετούς επίπλων χρησιμοποιώντας εργαλεία χειρός, ηλεκτρικά εργαλεία, συρραπτικά και κόλλες
  • Μετρά και κόβει τα υλικά επικάλυψης ανάλογα με τις ανάγκες του έργου χρησιμοποιώντας τα κατάλληλα εργαλεία
  • Κατασκευάζει έπιπλα επενδύοντας τα με υλικά όπως βαμβάκι, και αφρώδη υλικά για την δημιουργία ομαλών και στρογγυλεμένων επιφανειών
  • Εφαρμόζει κόλλες και άλλα υλικά στους σκελετούς επίπλων για την τοποθέτηση υφασμάτων και την εφαρμογή υλικών
  • Δημιουργεί προσαρμοσμένα έπιπλα σύμφωνα με τις επιθυμίες των πελατών έχοντας πλήρη γνώση υφασμάτων και μεθόδων εφαρμογής ταπετσαρίας
  • Ελέγχει τα έπιπλα, αναφορικά με τον σκελετό, τα ελατήρια, τα πλέγματα, την ταπετσαρία και πραγματοποιεί τις απαραίτητες αντικαταστάσεις και επιδιορθώσεις
  • Εφαρμόζει υλικά στερέωσης και διακοσμητικά υλικά, κουμπιά, πόρπες κ.τ.λ χρησιμοποιώντας την κατάλληλη μεθοδολογία και τα κατάλληλα εργαλεία
  • Επισκευάζει, αναπαλαιώνει, ή μεταποιεί σαλόνια, καναπέδες, κρεβατοκάμαρες, μπερζέρες, καθίσματα, ταπετσαρίες, καρέκλες ενδεικτικά
  • Πραγματοποιεί αντικαταστάσεις υφασμάτων σε υπάρχοντα έπιπλα και ειδικές κατασκευές και στρωματά
  • Εφαρμόζει ιμάντες στις πλάτες και το κάτω μέρος επίπλων
  • Σχεδιάζει γραμμές κοπής ανάλογα με τα υλικά ακολουθώντας τα μοτίβα του υλικού και της τεχνοτροπίας
  • Διακοσμεί τις ενώσεις και τις άκρες των καλυμμάτων με σιρίτια κρόσσια και άλλα διακοσμητικά
  • Χρησιμοποιεί γαζωτική μηχανή για το ράψιμο ταπετσαρίας και την σύνθεση διαφορετικών υλικών
  • Ράβει με τα χεριά χρησιμοποιώντας βελόνες και ειδικά νήματα για την δημιουργία τεχνοτροπιών
  • Μετουσιώνει την σκέψη του πελάτη από σκίτσα, σχεδιαγράμματα ή προφορικές υποδείξεις
  • Συμφωνεί με τους πελάτες τα χρώματα το στυλ και τα υφάσματα που θα χρησιμοποιηθούν και κάνει εκτιμήσεις κόστους
  • Υπολογίζει με βάση τις γνώσεις και την εμπειρία τα υλικά, τους τύπους και τις ποσότητες των υλών που απαιτούνται για την παρασκευή του τελικού προϊόντος.
  • Συμμετέχει στην τοποθέτηση των επίπλων στο χώρο του πελάτη
  • Επικουρικά συμμετέχει στην τοποθέτηση σκιάστρων
  • Απαραίτητα Προσόντα

    Εμπειρία στην τοποθέτηση ταπετσαρίας τουλάχιστον 5 χρόνια

    Επιθυμητά προσόντα

    Επαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης

    Γνώσεις

  • Άριστη γνώση υλικών (υφάσματα, συνθετικές ύλες, κόλλες, διαλυτικά)
  • Άριστη γνώση μεθόδων εφαρμογής ταπετσαρίας
  • Γνώσεις ξυλουργικής
  • Γνώσεις σχεδίασης
  • Γνώσεις χρήσης γαζωτικής
  • Γνώσεις χρήσης εργαλείων όπως (ψαλίδια, μαχαίρια, μέτρα, εργαλεία επιπλοποιού)
  • Ικανότητα αντίληψης χώρου και όγκου
  • Ικανότητα διαχείρισης χρόνου
  • Σωματική αντοχή
  • Προσωπικά χαρακτηριστικά

  • Υπευθυνότητα
  • Επαγγελματισμός
  • Καλαισθησία
  • Επιδεξιότητα
  • Επινοητικότητα
  • Ομαδικότητα
  • Συνέπεια
  • Παροχές

  • Μισθός αναλόγως προσόντων
  • Πλήρης απασχόληση
  • Ασφάλιση
  • Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν στο 697 770 6745

    Υποβάλετε αίτηση
    Προσθήκη στα αγαπημένα
    Κατάργηση από τα αγαπημένα