Οικονομικός Διευθυντής
Ανώνυμη Αγγελία
Αθήνα
πριν από 2 μέρες
source : Kariera.gr

Περιγραφή Θέσης

Η εταιρεία μας, η οποία δραστηριοποιείται στο χώρο της μετακίνησης / διακίνησης επιβατικού κοινού, ζητά να προσλάβει Οικονομικό Διευθυντή.

Ρόλος

  • H διοίκηση και εξασφάλιση της αποτελεσματικής εποπτείας όλων των λειτουργιών του Λογιστηρίου και της τήρησης όλων των σχετικών υποχρεώσεων με στόχο την αποδοτική λειτουργία της επιχείρησης
  • Η παροχή της απαραίτητης υποστήριξης και καθοδήγησης της ομάδας του / της προκειμένου να επιτύχει την επίτευξη των στόχων του τμήματος του / της και την αποτελεσματική συνεργασία με τις άλλες Διευθύνσεις της εταιρείας
  • Η διαχείριση φορολογικών & λογιστικών θεμάτων της επιχείρηση (Διπλογραφικά βιβλία)
  • Ειδικότερα, να είναι Υπεύθυνος :

  • Για τη λογιστική παρακολούθηση της αποθήκης
  • Για την παρακολούθηση της Μισθοδοσίας
  • Για την εκκαθάριση ΦΠΑ , ΦΜΥ, ΜΥΦ και λοιπών παρακρατούμενων φόρων
  • Για την κατάρτιση των τακτικών προϋπολογισμών, την αξιολόγηση των εμφανιζόμενων αποκλίσεων ανάμεσα στα προϋπολογισμένα και στα πραγματικά / απολογιστικά μεγέθη και κατάρτιση προτάσεων για διορθωτικές κινήσεις
  • Για την παραγωγή των μηνιαίων και ετήσιων χρηματοοικονομικών αναφορών (P&L, B / S, CF), καθώς και τη σύνταξη λοιπών Οικονομικών Αναφορών προς τη Διοίκηση
  • Για την σύνταξη και υπογραφή Ισολογισμού
  • Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ Οικονομικής Κατεύθυνσης
  • Τουλάχιστον δέκα (10) έτη προϋπηρεσίας σε αντίστοιχη θέση
  • Δικαίωμα υπογραφής φοροτεχνικού Α’ τάξης
  • Άριστη γνώση και εμπειρία Φορολογίας Εισοδήματος Νομικών Προσώπων, ΚΒΣ, ΦΠΑ, Αποθηκών, ΓΛΣ, εργατικής & φορολογικής νομοθεσίας
  • Γνώση Δ.Λ.Π. επιθυμητή
  • Γνώση Υπηρεσιών Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης (TAXIS ΕΡΓΑΝΗ ΙΚΑ, ΑΠΔ) κτλ.
  • Άριστη γνώση Η / Υ, MS OFFICE και ΑΓΓΛΙΚΩΝ
  • Εξοικείωση με συστήματα ERP
  • Προσωπικά χαρακτηριστικά

  • Να διαθέτει άριστη ικανότητα επικοινωνίας και διαπραγμάτευσης με δημόσιες υπηρεσίες, τράπεζες, πελάτες, προμηθευτές
  • Άριστη οργανωτική ικανότητα
  • Δυναμική προσωπικότητα
  • Ικανότητα ανάληψης πρωτοβουλιών
  • Ικανότητα εργασίας υπό πίεση χρόνου
  • Αποτελεσματικότητα
  • Εχεμύθεια
  • Ο τόπος παροχής εργασίας θα βρίσκεται εκτός του νομού Αττικής
  • undefined

    Υποβάλετε αίτηση
    Προσθήκη στα αγαπημένα
    Κατάργηση από τα αγαπημένα