Δικηγόρος - Επιστημονικός Συνεργάτης στο Εμπορικό / Ποινικό Δίκαιο ( in house)
ΝΟΜΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ AEBE
Αθήνα
πριν από 6 μέρες
source : Kariera.gr

Περιγραφή Θέσης

Η ΝΟΜΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ AEBE

Εκδόσεις l Εκπαίδευση l Καινοτομία

Αναζητά

Δικηγόρο - Επιστημονικό Συνεργάτη

στο Εμπορικό / Ποινικό Δίκαιο

in house)

Το αντικείμενο της συνεργασίας αφορά Δικηγόρους με υψηλή επιστημονική κατάρτιση, γλωσσομάθεια και ταυτόχρονη επαφή με την πράξη.

Θα εκτιμηθούν δεόντως υποψήφιοι που διαθέτουν συγγραφικό ή / και ερευνητικό έργο.

Αντικείμενο εργασίας :

  • Εκδοτική (φιλολογική και νομική) επιμέλεια βιβλίων & επιστημονικών περιοδικών
  • Συντονισμός επιστημονικών ομάδων και προγραμματισμός εκδοτικών εργασιών
  • Σχεδιασμός και υλοποίηση νέων εκδόσεων
  • Κωδικοποίηση νομοθεσίας και επεξεργασία νομολογίας
  • Διαρκής ενημέρωση νομικής επικαιρότητας
  • Συγγραφική εργασία (νομική έρευνα & συμμετοχή σε συλλογικά κυρίως έργα)
  • Απαραίτητα προσόντα :

  • Τουλάχιστον 3ετής άσκηση ενεργούς και ουσιαστικής δικηγορίας
  • Μεταπτυχιακός ή Διδακτορικός τίτλος σπουδών στο Εμπορικό Δίκαιο
  • Άριστη γνώση της αγγλικής ή / και γερμανικής νομικής ορολογίας
  • Χρήση Η / Υ, Internet, Βάσεων Δεδομένων
  • Ικανότητα οργάνωσης και προσαρμοστικότητας, ορθή διαχείριση χρόνου και ιεράρχησης προτεραιοτήτων, αξιοπιστία και δεξιότητες καλής επικοινωνίας
  • Για τους άνδρες υποψήφιους, προϋπόθεση η εκπλήρωση της στρατιωτικής τους θητείας
  • Προσφέρεται :

  • Σταθερή σχέση εργασίας και extra πακέτο αποδοχών με βάση το αποτέλεσμα
  • Επαγγελματικό και επιστημονικό περιβάλλον υψηλής ποιότητας
  • Διαρκής προοπτική ανάπτυξης και εξέλιξης αναλόγως προσόντων
  • ΚΩΔΙΚΟΣ ΘΕΣΗΣ : M 23ΕΠ27082020

    Αποστολή βιογραφικών, Νομική Βιβλιοθήκη, Επιστημονικό τμήμα, επιλέγοντας Αίτηση υπόψη κ. Κ. Βαρσάνη

    Αναφορά αυτής της εργασίας
    checkmark

    Thank you for reporting this job!

    Your feedback will help us improve the quality of our services.